مشاوره فردی

 

درمان انفرادی یکی از انواع روان درمانی است که در آن یک متخصص آموزش دیده به فرد کمک می کند تا روی مسائل شخصی که با آن مواجه بوده است کار کند. این یک درمان موثر برای انواع مشکلات عاطفی و بیماری های روانی است

مشاوره فردی فرآیندی مشترک بین یک درمانگر و یک فرد در حال درمان است. اهداف مشترک درمان می تواند برای بهبود کیفیت زندگی باشد. افراد ممکن است برای مشکلاتی که مقابله با آن ها به تنهایی سخت است به دنبال درمان باشند. به مشاوره فردی، روان درمانی، درمان روانی اجتماعی، گفتار درمانی و مشاوره نیز گفته می شود. درمان می تواند به افراد کمک کند تا بر موانع سلامتی خود غلبه کنند. می تواند احساسات مثبت مانند شفقت و عزت نفس را افزایش دهد. افراد در درمان می توانند مهارت هایی را برای مدیریت موقعیت های دشوار، تصمیم گیری سالم و رسیدن به اهداف بیاموزند. بسیاری از آن ها از رویکرد درمانی خودآگاهی بیشتر لذت می برند. برخی از افراد حتی برای رشد خود به درمان مداوم نزد درمانگر می روند.

برای آشنایی بیشتر با زمینه ی مشاوره ی فردی توصیه می کنیم این ویدیو را حتما ببینید.

چه زمانی بهتر است به دنبال مشاوره فردی باشید؟

اگر مشکلی باعث ناراحتی یا تداخل در زندگی روزمره شود، ممکن است وقت آن باشد که به دنبال درمان باشید. پریشانی می تواند به معنای افکار، احساسات، رفتارهای منفی یا حتی یک احساس بدنی مانند درد یا خستگی باشد. مهم است که قبل از رفتن به درمان صبر نکنید تا علائم شدید شوند. اگر اغلب ناراضی هستید یا نسبت به مسائل زندگی خود احساس ناامیدی می کنید، ممکن است بهتر باشد به دنبال درمان باشید. اگر نمی‌ توانید روی کار یا درس و زندگی خود تمرکز کنید، اعتیاد را تجربه میکنید یا احساس کنید می‌ خواهید به خود یا شخص دیگری آسیب برسانید، درمان می ‌تواند کمک کند. یادآوری این نکته مفید است که درمانگران متخصصان آموزش دیده ای هستند که از شما حمایت می کنند و محرمانه بودن مسائل و مشکلات شما را حفظ می کنند. آن ها برای کمک به افراد برای حل مسائل دردناک یا شرم آور عادت دارند. پس با خیالی آسوده میتوانید به درمانگران مراجعه کنید. 

به منظور تعیین نوبت در زمینه ی مشاوره فردی می توانید از طریق نوبت گیری آنلاین و یا تماس با کلینیک اقدام نمایید.

مشاوره فردی در چه زمینه هایی می تواند کمک کننده باشد؟

مشاوره فردی می تواند به درمان مشکلات ذهنی، عاطفی، فیزیکی و رفتاری کمک کند. نگرانی ها و مشکلاتی که ممکن است در درمان مورد بحث قرار گیرند عبارتند از:

 • اضطراب
 • فشار
 • مسائل مربوط به غذا و خوردن ( پرخوری عصبی، بی اشتهایی عصبی)
 • خشم
 • چالش های رابطه یا ازدواج
 • اعتیاد
 • سوء استفاده کردن
 • مسائل خانوادگی
 • بیخوابی ( اختلال خواب)
 • جنسیت

چه کسی مشاوره فردی را ارائه می دهد؟

درمانگران در این زمینه اغلب دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا هستند. آن ها هم چنین ممکن است آموزش خاصی در زمینه مشاوره روانشناسی داشته باشند. درمانگران می توانند عناوین زیادی داشته باشند. این ها بر اساس سطح تحصیلات، آموزش و نقش آن ها است. آن ها می توانند به عنوان مشاوران حرفه ای و روانشناس، درمانگر ازدواج و خانواده، مددکار اجتماعی، روانشناس عمومی یا بالینی و غیره کار کنند.

در طول مشاوره فردی چه انتظاراتی باید داشت؟

اولین جلسه درمان اغلب بر جمع آوری اطلاعات متمرکز است. یک درمانگر با فرد تحت درمان در مورد سلامت فیزیکی، روانی و عاطفی گذشته او صحبت می کند. آن ها هم چنین در مورد نگرانی هایی که فرد را به سمت درمان می کشاند، صحبت می کنند. ممکن است چند جلسه طول بکشد تا یک درمانگر درک خوبی از موقعیت فرد داشته باشد. تنها در این صورت است که می توانند به نگرانی ها رسیدگی کنند و بهترین مسیر اقدام را تعیین کنند.

تعداد جلسات درمانی برای هر فرد بستگی به فرد و موضوع مورد مراجعه اش دارد. برای پایان جلسات درمانی عجله نداشته باشید چرا که اگر مسئله ای در زندگی فردی پدید می آید، شاید حاصل سالها رفتار اشتباهی است که رخ داده و یا ریشه در کودکی افراد دارد. مراجع بعد از دیدن تغییرات مثبت در زندگی فردی اش پس از جلسات مشاوره، راغب به ادامه ی همکاری با درمانگر می شود.

مشاوره فردی چگونه به افراد کمک می کند؟

مشاوره فردی شامل فردی می شود که می خواهد در مورد احساسات، افکار، رفتارها و چیزهایی که او را آزار می دهد صحبت کند. برای مثال اگر فردی در مورد خود افکار منفی دریافت می کند که هیچ فایده ای ندارد و در زندگیش به پوچی رسیده است، یا احساس اعتماد به نفس پایینی دارد، در این صورت درمانگر به او کمک می کند تا از آن الگوهای منفی افکار خارج شود. آنها ممکن است زمانی را صرف صحبت در مورد روابط خود با دیگران، چیزهایی که در آنها خوب هستند موقعیت هایی که دوست دارند متفاوت باشند، بگذرانند.

مشاور یا درمانگر برای تعیین اهداف یا شناسایی چیزهایی که مراجعه کننده دوست دارد به انجام برساند، به او کمک می کند. آنها به مراجعه کننده کمک می کنند تا استراتژی های مختلفی را به کار گیرد که ممکن است او را در رسیدن به اهدافش کمک کند. در برخی موارد، این می‌تواند به معنای کمک به فرد برای تغییر الگوهای تفکر، یادگیری مهارت‌های جدید، تغییر رفتار، یا تغییر در نحوه احساس و ابراز احساسات باشد. برای مثال ممکن است از مراجعه کننده خواسته شود که به آهنگ گوش کند و در صورت بروز افکار منفی به پیاده روی برود. این کار به آنها کمک می کند تا ذهن خود را منحرف کنند و از اندیشیدن به افکار منفی و نگران کننده آنها را دور نگه می دارند.

به منظور تعیین نوبت در زمینه ی مشاوره فردی می توانید از طریق نوبت گیری آنلاین و یا تماس با کلینیک اقدام نمایید.

زمان هایی درمانگر در جلسه مشاوره فردی به مراجعه کننده می گوید زمانهایی که احساس استرس یا آسیب پذیری کرد، افکار و احساساتش را بنویسد. مشاور یا درمانگر همچنین ممکن است به مراجعه کننده تکالیف بدهد تا بتواند برخی از چیزهایی را که برای خارج از جلسات مشاوره می آموزد، تمرین کند.

تعداد جلسات مشاوره فردی چقدر است؟

تعداد جلسات مشاوره فردی بستگی به شدت مشکل فرد دارد. این مشکلات می توانند مسائلی مانند موارد زیر باشد:

 • اضطراب
 • آزار و اذیت
 • غم و اندوه
 • تروما
 • اعتماد به نفس پایین
 • احساس گناه
 • مشکلات بین فردی و رابطه
 • واکنش های استرس زا
 • وسواس
 • مشکلات زندگی

نکته اصلی اینجاست که افراد در درون خود احساس تعارض و درد عاطفی دارند. آنها به استرس و اضطرابشان واقف هستند اما نمی دانند که دلیل اصلی این احساسات چیست. آنها احساس درماندگی می کنند که نتوانسته اند از این موقعیت بیرون بیایند، که همین امر افراد را آسیب پذیرتر می کند.

اگرچه اغلب افراد درد خود را به عوامل بیرونی نسبت می دهند، اما چیزی که ممکن است متوجه نباشند این است که منبع عمیق تر درد آنها در طرحواره هایی است که در دوران کودکی شکل گرفته است. همان دفاعی که به کودکان کمک می کند تا از درد دوران کودکی جان سالم به در ببرند، با محدود کردن تعقیب اهداف و وابستگی نزدیک افراد، به مشکلات زندگی بزرگسالی تبدیل می شوند.

اکنون این سوال مطرح می شود که هدف از مشاوره فردی چیست؟ هدف از مشاوره ی فردی حل این گونه مشکلات عاطفی و ایجاد یک خود سالمتر و داشتن درگیری درونی کمتر است. این باعث می شود که افراد در درون خود فکر کنند تا بدانند چه کسی هستند و در واقع چه هدفی در زندگی دارند. این به آنها کمک می کند تا دید روشنی از خود داشته باشند.

در واقع مشاوره ی فردی به افراد کمک می کند تا بتوانند زندگی سالم تری همراه با تعاملات و ارتباطات مثبت داشته باشند. زمانیکه راه های درمان افسردگی، درمان اضطراب، درمان وسواس، درمان اختلالات شخصیت، درمان اختلالات خوردن و… را کشف کنید و بتوانید آنها را در زندگیتان کمرنگ کنید و یا با کمک آموزه هایی بتوانید با آنها در زندگیتان مدارا کنید.

بنابر این اگر هریک از علائم مشکلات فردی دارید و یا در زندگی روزمره تان دچار تکرار کارهای اشتباه هستید و به خوبی نمی توانید با دیگران تعامل داشته باشید و ارتباط بگیرید، بهتر است هرچه سریع تر به روانشناس متخصص برای جلسات مشاوره ی فردی مراجعه کنید.

 

به منظور تعیین نوبت در زمینه ی مشاوره فردی می توانید از طریق نوبت گیری آنلاین و یا تماس با کلینیک اقدام نمایید.