8 دلیل که باید به مشاور مراجعه کنیم!

همه ما استرس، اضطراب، نوسانات خلقی و سایر اشکال پریشانی عاطفی را در مقطعی از زندگی خود تجربه می کنیم. چه به دلیل یک شکست حرفه ای، طرد شدن، مسائل مالی، روابط، ضرر شخصی یا دلایل دیگری باشد. بیشتر اوقات ما می توانیم در نهایت به عقب برگردیم اما گاهی اوقات ممکن است برای انجام این کار به کمی کمک اضافی نیاز داشته باشیم. زمان هایی از زندگی است که نیاز هست به یک مشاور مراجعه کنیم تا بتوانیم بهتر از پس مشکلات بر بیاییم.

شاید شما احساس پوچی یا تهی بودن می کنید و نمی توانید از آن خارج شوید. یا شاید شما متوجه الگوهای منفی خاصی در سبک زندگی خود شده اید که به نظر نمی رسد بتوانید آن ها را بشکنید. گاهی اوقات علائم پریشانی روانی یا عاطفی آشکار است. اما در مواقع دیگر، تعیین دقیق آن ها دشوارتر است. کلینیک روژمان شما را در مسیر رسیدن به سلامت روان کمک می کند.

احساسات، افکار و کارهایی که انجام می‌ دهیم تأثیر مستقیمی بر انرژی، بهره‌ وری و سلامت کلی ما دارند. مراقبت از سلامت روان توانایی شما را برای مقابله با استرس‌ های روزمره و مقابله مؤثرتر با چالش‌ ها تقویت می‌ کند. به همین دلیل بسیار مهم است که به سلامت روان خود توجه کنید و اگر احساس می‌ کنید اوضاع از کنترل خارج می‌ شود، می توانید از یک مشاور کمک بخواهید.

آیا باید به مشاور یا درمانگر مراجعه کرد؟

یادآوری این نکته مهم است که پیشگیری کردن نشانه ضعف نیست، بلکه گامی مهم در مسیر مراقبت از خود است و هر چه زودتر به دنبال کمک باشید، سریع تر می توانید به مسیر خود بازگردید.

به گفته کارشناسان بهداشت روان، در این جا هشت نشانه حیاتی وجود دارد که زمان ضرورت مشاوره و مراجعه به مشاور و رانشناس فرا رسیده است:

۱. شما در تنظیم احساسات خود مشکل دارید

در حالی که همه ما در مقطعی از زندگی خود احساس غمگینی، اضطراب یا عصبانیت می کنیم، مهم است که به دفعات یا شدت این احساسات توجه کنیم. دکتر رامانی دورواسولا، روانشناس بالینی دارای مجوز مستقر در کالیفرنیا و نویسنده کتاب «آیا نمی‌ دانی من کی هستم؟ : چگونه در دوران خودشیفتگی، استحقاق حق عاقل ماندن، سالم بمانیم»، می‌ گوید: «خشم اغلب بخشی از یک نمایش افسردگی است. در حقیقت در مردان، افسردگی نادیده گرفته می‌ شود، زیرا کج خلقی یا تحریک‌ پذیری آن ها به اشتباه به عنوان یک ویژگی مردانه در نظر گرفته می‌شود.

این روانشناس می افزاید: علاوه بر افسردگی، خشم کنترل نشده نیز ممکن است منعکس کننده احساسات منفی در مورد خود یا جهان، ناامیدی، یا پاسخ ضعیف به استرس باشد. به همین ترتیب، اگر شخصی به طور مداوم احساس غمگینی، پوچی و بی‌ علاقگی به همه چیز کند، ممکن است نشانه افسردگی بالینی باشد. این با خلق و خوی افسرده متفاوت است، که هر از گاهی احساس می کند.

در کودکان بسیاری از آن ها به جای افزایش غم و اندوه، تحریک پذیری، عصبانیت یا خصومت نسبت به دیگران نشان می دهند. روان درمانی می تواند به شما یا فرزندتان کمک کند تا احساسات را به طور مؤثرتری مدیریت کنید. در مقاله ی چه زمانی کودک باید به مشاور مراجعه کند به طور کامل این موضوع را شرح دادیم.

این یک فضای صادقانه، عینی و محرمانه است که به فرد امکان می‌دهد احساسات ناراحت‌ کننده را کشف کند، دلایل اصلی آن را درک کند، آن را در یک زمینه قرار دهد و مهارت‌ های مقابله را برای غلبه بر آن احساسات بیاموزد. این یک فضای قابل اعتماد است که در آن می‌ توانید آسیب‌ پذیر باشید و مسائل عمیق‌ تری را که به کمک یک متخصص آموزش‌ دیده نیاز دارد، مانند ضربه یا رفتارهای پرخطر (مانند مصرف مواد مخدر، رفتار خودکشی و غیره) بررسی کنید.

۲. در محل کار یا مدرسه به این اندازه کارآمد نیستید

کاهش عملکرد در محل کار یا مدرسه یک نشانه رایج در میان کسانی است که با مسائل روانی یا عاطفی دست و پنجه نرم می کنند. مسائل مربوط به سلامت روان می‌ تواند توجه، تمرکز، حافظه و انرژی را مختل کند و می‌ تواند منجر به بی‌ تفاوتی شود که لذت کار یا حتی میل به سمت کار را کاهش می‌ دهد. این می تواند منجر به عدم علاقه و خطا در کار شود که می تواند منجر به بهره وری پایین تری در کار شود.

این حتی می تواند برای خود یا دیگران خطرناک باشد. برای مثال، اگر شما یک سرایدار، پزشک، افسر مجری قانون یا مسئول اداره یا حمل و نقل یک ماشین هستید جستجوی کمک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند رفتار خود را به ‌طور مؤثر خود تنظیم کنید و راه‌ های سازگارانه‌ تری برای مدیریت استرس از طریق راهبرد های حل مسئله فعال و آرامش بیاموزید.

۳. شما در حال تجربه تغییرات یا اختلال در خواب یا اشتها هستید

مسائل سلامت روان می تواند تأثیر عمیقی بر خواب و اشتهای ما داشته باشد. فردی که مضطرب یا در حالت جنون است ممکن است بی‌ خوابی داشته باشد، در حالی که فردی که به شدت افسرده است ممکن است همیشه بخوابد. به همین ترتیب، زمانی که برخی افراد تحت فشار استرس قرار می گیرند، برای خفه کردن احساسات خود پرخوری عصبی می کنند، در حالی که برخی دیگر به سختی می توانند غذا بخورند. بنابراین، اگر متوجه شدید که برای مدت طولانی کمتر یا بیشتر از حد معمول می‌خورید یا می‌ خوابید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که دکمه مکث را فشار دهید و وضعیت را به طور جدی ارزیابی کنید و به یک کلینیک مشاوره مراجعه کنید.

۴. شما در حال مبارزه برای ایجاد و حفظ روابط هستید

سلامت روان ما می تواند روابط ما را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است باعث شود فرد از نزدیکان خود عقب نشینی کند، باعث ایجاد ناامنی در یک رابطه شود، یا ممکن است منجر به تکیه شدید آن ها به شخص دیگری برای حمایت عاطفی شود. علاوه بر این، افرادی که با مسائل روانی یا عاطفی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است در ایجاد روابط در محل کار یا مدرسه، کار در تیم یا برقراری ارتباط با مافوق، همکاران یا زیردستان نیز مشکل داشته باشند.

همه این موقعیت‌ ها می‌ توانند بر روابط جدید یا از قبل موجود تأثیر بگذارند. اگر اغلب خود را در تضاد با دیگران می بینید یا در انتقال احساسات خود به دیگران مشکل دارید، درمان می تواند کمک کننده باشد. یک درمانگر ماهر می‌ تواند مهارت‌ های اجتماعی بهبود یافته‌ ای را به شما بیاموزد، مانند قاطعیت محترمانه، پایبندی به زبان «من» به جای زبان «تو»، مبارزه منصفانه و غیره.

۵. شما ضربه روحی را تجربه کرده اید

کسانی که سابقه سوء استفاده فیزیکی یا جنسی یا آسیب های دیگر را دارند که به طور کامل بهبود نیافته اند نیز می توانند از گفتاردرمانی بهره مند شوند. روان‌ درمانی به فرد این امکان را می‌ دهد که این تجربیات دردناک را با فردی که تجربه شنیدن این مسائل را دارد، در فضایی محرمانه که عاری از قضاوت است، بررسی کند.

علاوه بر این، درمانجو لازم نیست نگران محافظت درمانگر از شنیدن این تجربیات باشد. تداعی‌ ها و ضربه‌ ای که ضربه روحی بر آن ها وارد می‌ کند سبب می شود دیگر از فعالیت هایی که معمولا انجام می دادید لذت نمی برید. افرادی که با مسائل روانی یا عاطفی دست و پنجه نرم می کنند، اغلب احساس می کنند که ارتباطشان با زندگی قطع شده یا بیگانه هستند. در نتیجه، آن ها علاقه خود را به کارهایی که معمولاً دوست داشتند انجام دهند، خواه سرگرمی یا معاشرت، از دست می دهند.

شایع‌ ترین علل بی‌ علاقگی همیشگی و احساس پوچی درونی شامل افسردگی، غم و اندوه یا سوء استفاده و یا بی‌ توجهی مزمن دوران کودکی است. نشانه‌ های دیگری که نشان می‌ دهد ممکن است فردی افسردگی یا نوع دیگری از اختلال خلقی را تجربه کند عبارتند از: افزایش انزوا، بی‌ تفاوتی نسبت به آینده و حتی آرزوی این که زنده نباشد. خبر خوب این است که درمان می تواند به افرادی که از افسردگی یا مشکلات مربوط به اختلال در تنظیم احساسات رنج می برند کمک کند. درمان می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی شما را عقب نگه می‌ دارد، از شر افکار و رفتارهای منفی خلاص شوید و با چیزی که شما را خوشحال می‌کند ارتباط برقرار کنید.

۶. مدام غصه میخورید چه طلاق باشد یا از دست دادن یکی از عزیزان

غلبه بر غم و اندوه از هر نوعی می تواند یک روند طولانی و دردناک باشد، به خصوص اگر کسی را نداشته باشید که آن بار عاطفی را با او تقسیم کنید. این مصیبت برای کسانی که ضرر های قابل توجهی را در یک بازه زمانی کوتاه تجربه می کنند دو برابر دشوارتر است. درمان یا مشاوره برای غم و اندوه می‌ تواند با فراهم کردن مکانی امن و دلسوز برای پردازش فقدان و همه احساسات ناراحت‌ کننده همراه با آن، به کسی که سوگوار است کمک کند.

۷. سلامت جسمانی شما ضربه خورده است

ما به سلامت روانی مانند سلامت جسمانی توجه نمی‌ کنیم و با توجه به این که آن ها به هم مرتبط هستند، این اشتباه بزرگی است. مسائل مربوط به سلامت روان مانند استرس، اضطراب و افسردگی هر دو تأثیر مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت جسمانی ما دارند. مستقیم به این دلیل که مسائل روانی بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر سایر سیستم های سلامت (غدد درون ریز، ایمنی، قلبی عروقی، عروقی مغز و غیره) تأثیر می گذارد.

در حالی که به طور غیرمستقیم، آن ها با مجموعه ای از شرایط سلامت جسمانی از جمله سردرد، خستگی و درد عضلانی، واکنش قلبی عروقی بیشتر، سیستم ایمنی ضعیف تر، التهاب مزمن و غیره مرتبط هستند. بنابراین، اگر برای مدت طولانی از هر یک از این بیماری‌ ها رنج می‌ برید، می‌توانید از درمان و حمایت یک روانشناس آموزش دیده بهره مند شوید.

۸. شما می خواهید خودتان را بهبود ببخشید اما نمی دانید از کجا شروع کنید

درمان می تواند به شما کمک کند تا به بهترین فردی تبدیل شوید که می توانید هم با خود و هم با دیگران در ارتباط باشید. این می تواند به شما کمک کند تا موقعیت های بین فردی چسبنده ای را که در آن قرار دارید، باز کنید و بهتر درک کنید. یک مشاور ماهر می تواند به شما کمک کند تا نقش خود را در یک موقعیت و این که چه کارهایی را می توانید متفاوت انجام دهید تا نتیجه بهتری داشته باشید. علاوه بر این، او همچنین می تواند به شما کمک کند تا دیدگاه دیگران را بهتر درک کنید تا از تأثیر خود بر روی آن ها بیشتر آگاه شوید. با درک تأثیر خود بر دیگران و این که رفتار شما چه احساسی در آن ها ایجاد می کند، می توانید در تعاملات خود مؤثرتر باشید.

۸. شما از مواد یا رابطه جنسی برای مقابله استفاده می کنید.

زمانی که تحت استرس روحی یا عاطفی هستیم، برای مقابله به چیزهایی روی می‌آوریم که پاداش‌ دهنده، بی‌ حس‌ کننده، حواس‌ پرتی یا مخرب هستند که توضیح می‌ دهد که چرا مصرف مواد و رابطه جنسی اغلب به عنوان مکانیسم‌ های مقابله‌ ای استفاده می‌ شوند. مصرف مواد می تواند به طور موقت به کاهش احساسات ناخواسته مانند ناامیدی، اضطراب، تحریک پذیری و افکار منفی کمک کند. اما در طولانی مدت، این مشکلات را تشدید می کند و اغلب منجر به سوء استفاده یا وابستگی می شود.

مصرف مواد همچنین در درمان اختلالات سلامت روان اختلال ایجاد می کند. به همین دلیل است که اگر شما یا عزیزتان با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنید، بسیار مهم است که در اسرع وقت به دنبال کمک حرفه ای باشید. یک دوست یا یکی از اعضای خانواده باید حمایت کند، اما آن ها نمی توانند یک مرکز مشاوره شخصی باشند.

آن ها باید سعی کنند که فرد را در جستجوی معالجه تشویق کنند. هم چنین مهم است که توجه داشته باشید که مجبور کردن فرد به درمان اغلب کارساز نیست، اما ایجاد انگیزه در فرد برای ایجاد تغییر معمولا مؤثرتر است. هرگز آن ها را شرمنده نکنید، در عوض از آن ها بخواهید در مورد آن صحبت کنند. یک قرار ملاقات با مشاور بگذارید و اگر بهشان کمک کرد با آنها همراه باشید.

چگونه درمانگر مناسب را پیدا کنیم؟

تحقیقات نشان می دهد که کیفیت رابطه بین شما و درمانگر به خودی خود یک عامل شفابخش است، به همین دلیل است که مراجعه به یک رانشناس مناسب بسیار مهم است.

در این جا چند نکته آسان و مورد تایید متخصص برای یافتن یک درمانگر خوب آورده شده است:

پرس و جو کن. از افرادی که به آن ها اعتماد دارید بپرسید که آیا توصیه ای دارند. کسی که شما را می شناسد ممکن است بداند چه چیزی برای شما مفید است. همچنین می توانید از پرشکتان برای توصیه ها کمک بخواهید.

یک جستجوی آنلاین برای روانشناسان برتر در منطقه خود یا برای مشکل سلامت روانی خاص خود انجام دهید. وب‌ سایت‌ های سازمان‌ های ملی حرفه‌ ای سلامت روان مانند انجمن روانشناسی آمریکا و سازمان‌ های ایالتی و محلی دارای صفحه «پیدا کردن مشاور» هستند که می‌ تواند به یافتن یک متخصص سلامت روان واجد شرایط کمک کند.

یک مصاحبه سریع انجام دهید. از تماس تلفنی با درمانگران و انجام یک مصاحبه کوتاه از طریق تلفن نترسید. با پرسیدن سوالاتی در مورد ساعت، هزینه، مکان، می توانید احساسی نسبت به درمانگر داشته باشید. به دنبال کسی باشید که صمیمی، دلسوز و بسیار توانمند باشد.

در مورد آن چه می خواهید شفاف باشید. دانستن این نکته مهم است که انواع مختلفی از درمان وجود دارد، از جمله برخی درمان‌ های به خوبی مطالعه شده مانند درمان شناختی رفتاری (CBT)، رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)، درمان بین فردی (IPT)، و غیره. متخصصان در همه این رویکردها آموزش دیده اند، بنابراین ضروری است که از یک درمانگر آینده نگر بپرسید که آیا او در هر یک از درمان هایی که شما علاقه مند به دریافت آن ها هستید آموزش دیده است یا خیر.

برای دریافت وقت مشاوره می توانید از طریق نوبت گیری آنلاین و یا تماس با کلینیک اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *